Nalistne środki chwastobójcze

Wiosną zaczyna się dla wszystkich ciężka praca w ogrodach i na polach uprawnych. Zanim wysiejemy lub posadzimy zaplanowane rośliny, koniecznie musimy się przyjrzeć chwastom, które w tym czasie bardzo bujnie zaczynają wyrastać. Na każdej glebie pojawiają się inne niechciane rośliny, co uzależnione jest od jej zasobności.

Dla ochrony naszych upraw powinniśmy opryskać chwasty środkami działającymi nalistnie. Trzeba w odpowiednich warunkach i w określonym czasie przystąpić do zabiegu, żeby był skuteczny. Najczęściej właśnie wiosną wyrastają chwasty jednoroczne jednoliścienne i dwuliścienne, które bardzo szybko rozwijają się korzystając z substancji pokarmowych zawartych w glebie.

Aby temu rozwojowi zapobiec, warto już we wczesnej fazie ich wzrostu skorzystać z preparatów chemicznych. Ciecz, którą zaaplikujemy na chwasty najpierw deformuje ich liście, następnie wnikając głębiej zahamowuje ich wzrost i wreszcie całkowicie je niszczy. Użycie preparatów nalistnych jest uzależnione od tego, gdzie chcemy walczyć z chwastami.

Z pewnością innych substancji użyje rolnik chcący pozbyć się chwastów na dużej plantacji, a innych ktoś uprawiający warzywa w niewielkim ogródku. W uprawach rolnych najczęściej korzystamy ze środków nalistnych właśnie wiosną, ponieważ wtedy chwasty są najbardziej wrażliwe. Opryski przeprowadza się po wcześniejszym odchwaszczaniu przeprowadzonym jesienią, które było podawane doglebowo.

Wiosenny zabieg jest już tylko czynnością korekcyjną i ma za zadanie wyeliminować nowo wschodzące rośliny niepożądane w uprawach.