Nawozy uniwersalne

Najchętniej używamy w naszych ogrodach takich nawozów, które służą wszystkim roślinom. Podsypujemy je od wczesnej wiosny aż do jesieni. Uniwersalne nawozy charakteryzują się zrównoważonymi proporcjami składników, na które mają zapotrzebowanie drzewa, krzewy, kwiaty i warzywa. Startowa dawka zaserwowana roślinom na początku sezonu wegetacyjnego wystarcza im prawie na miesiąc. Potem możemy ponownie zasilić wszystko nawozem uniwersalnym albo podać taki, który jest dedykowany konkretnym gatunkom. Stosując się do wskazówek producenta zasilamy np.

róże, pomidory czy kwiaty cebulowe.   Najlepszym jednak, znanym od zawsze nawozem jest kompost, o którym mówimy, że jest skarbem każdego ogrodnika. Bardzo łatwo wyprodukować go samodzielnie, przy czym niewiele kosztuje. Warto znaleźć w swoim ogrodzie miejsce na kompostownik i wyrzucać tam wszystkie resztki organiczne. Podczas ogrodowych prac znajdziemy ich wiele, choćby zgrabione liście, skoszoną trawę albo pozostałości z wyplewionych grządek warzywnych. Musimy jednak przestrzegać pewnych zasad, np.

nie dodawać do kompostu resztek owoców cytrusowych. Miejsce dla pryzmy kompostowej powinniśmy wygospodarować w zacienionym miejscu, bo zbyt duże nasłonecznienie nie służy temu wspaniałemu nawozowi. Co pewien czas należy pryzmę przerzucić i dbać o to, by zachowywała wilgoć i była napowietrzona a na zimę okryć. Porcja kompostu wrzucana pod rośliny i na zagonki znakomicie użyźnia glebę i poprawia jej strukturę. Ten uniwersalny nawóz organiczny jest bezpieczny i roślinom nigdy nie grozi przenawożenie.  .