Pielęgnacja krzewów 2

Zarówno w parkach jak i w ogrodach spotkać możemy bardzo wiele gatunków krzewów. Mówi się, że dla ich pięknego wyglądu najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie. To istotnie prawda, ale o przycinaniu musimy mieć dość dużą wiedzę. Są bowiem takie krzewy, które w ogóle go nie potrzebują, takie, które każdej wiosny należy przyciąć tuż przy ziemi, są i takie, które potrzebują przycięcia dopiero po kwitnieniu.

Jest to wiedza bardzo obszerna, ale naprawdę watro ją mieć, żeby nie oszpecić krzewów, bo złe cięcie może pozbawić je możliwości kwitnienia w danym roku. Technika cięcia jest zatem ściśle uwarunkowana gatunkiem krzewu, który rośnie w naszym ogrodzie, wtedy suche i przemarznięte pędy wycinamy ostrym sekatorem. Tniemy do miejsca, gdzie widać zdrową tkankę. Przeprowadzamy też co pewien czas odmładzanie krzewów, podczas którego wycinamy najstarsze pędy, pokładające się na ziemi lub krzyżujące się.

Wiosną również nawozimy rośliny, by pobudzić je do wzrostu i pełnego kwitnienia lub owocowania. Dbamy także o odchwaszczanie, ponieważ zarastająca wokół krzewów trawa pozbawia je substancji odżywczych i wody. Przy kwitnących warto pamiętać o usuwaniu zwiędłych kwiatów. Ten zabieg czasami pobudza je do powtórnego kwitnienia.

Pielęgnacja wymaga od nas również bardzo uważnej obserwacji, ponieważ niektóre gatunki krzewów są dość podatne na choroby, innym zaś często dokuczają np. mszyce, wtedy musimy szybko reagować i zastosować środki interwencyjne w postaci oprysków.