Zwalczanie chwastów na trawnikach

Utrzymanie trawnika w dobrej kondycji jest trudnym zadaniem. W wielu przypadkach bywa tak, że zniechęceni wciąż powtarzającymi się czynnościami, przestajemy je wykonywać regularnie. Systematyczność i powtarzalność zabiegów jest jednak konieczna, bo w przeciwnym razie bardzo szybko na trawniku pojawią się chwasty.

Najczęściej mamy do czynienia z dwuliściennym mniszkiem lekarskim, co świetnie widać wiosną, bo trawnik w przeważającej części jest żółty od jego kwiatów. Występujące w dużych ilościach popularne mlecze można zlikwidować takim preparatem jak np. Mniszek.

Stosując ten środek pozbędziemy się przy okazji innych chwastów dwuliściennych, które również często goszczą na murawie. Wygląd trawnika psuje min. gwiazdnica pospolita, powój polny, skrzyp, pięciornik gęsi lub jastrzębiec kosmaczek.

Niektórzy z nas dopuszczają obecność stokrotki polnej albo koniczyny, ale tylko w niewielkich ilościach, chociaż one też giną, gdy użyjemy oprysków chemicznych. Najważniejszą czynnością przy pielęgnowaniu trawnika jest koszenie. Musimy to robić często i systematycznie, ponieważ ten zabieg powoduje zagęszczanie się trawy.

Doskonale wtedy rozrastają się kłącza traw, które nie zostawiają miejsca dla chwastów, bo murawa staje się bardziej zwarta. Przy pielęgnacji trawnika ważne jest także nawożenie go kilka razy w sezonie, napowietrzanie, piaskowanie i podlewanie. Stosując wszystkie zabiegi według ustalonych zasad możemy mieć piękny, zielony i wolny od chwastów trawnik.